Dzisiaj przychodzę do Was z ważnym, a na pewno ciekawym tematem. Tematem, który pojawia się w większości rodzin.

Wiele dzieci w pewnym okresie życia pragnie zwierzątka domowego. Co zrobić? Odmówić, czy się zgodzić? A jeśli zgodzić, to jakie zwierzątko wybrać? Psa? Kota? Chomika, a może rybki? Jeśli jesteście ciekawi, czytajcie dalej.

 

Już w przedszkolu do dzieci przychodzą weterynarze, czy rolnicy ze zwierzętami. Słodki chomiczek, króliczek, kaczuszka porusza wiele małych serduszek. Później dzieci odwiedzają kuzynów, kolegów ze szkoły, gdzie zabawny szczeniak sępi ich miłość i zainteresowanie. Aportuje piłkę, przynosi patyki. Przecież to świetna zabawa!

Zresztą, zwierzęta uczą odpowiedzialności, systematyczności, cierpliwości i są świetnymi kompanami zabawy. To także najlepsza lekcja biologii dla małego człowieka. Karmienie, rozwój, choroby, czy śmierć.

Zanim jednak ulegniemy pokusie i sprawimy dziecku małego przyjaciela, pamiętajmy, że nowy pupil to obowiązek przede wszystkim dla nas, rodziców. Przecież Wasz przedszkolak nie wyprowadzi rano psa, nie zawiezie do weterynarza chorego chomika, czy nie wymyje akwarium. Jeśli nie macie czasu lub najzwyczajniej w świecie nie lubcie tego typu zajęć… odpuście.

Każdy zwierzak to również dodatkowa pozycja w rodzinnym budżecie. Zabawki, posłanie, klatka, akwarium, karma, wizyty u weterynarza to dopiero początek.

Jeśli się zdecydujecie… pamiętajcie o innych ważnych aspektach. Wielkość zwierzęcia powinna być adekwatna do warunków mieszkaniowych. Ważna jest również osobowość i charakter Waszego dziecka.

Jeśli masz przebojowe, żywiołowe i raczej niecierpliwe 😉 dziecko… zastanów się nad zwierzakiem, który będzie równie skory do zabaw i psot. Dobrym wyborem będzie zwierzątko inteligentne: szczur, fretka lub pies.

Dla spokojnego indywidualisty, który lubi spędzać czas w swoim towarzystwie, odpowiedni będzie przyjazny i piękny gad (np. gekon). Zaspokoi jego potrzeby i nie będzie intensywnie napraszał się o towarzystwo. Warto również rozważyć zakup lub przygarnięcie kota.

Łagodny, spokojny, wrażliwy obserwator będzie zachwycony akwarium z rybkami lub terrarium z patyczakami. Jego skrupulatność, sumienność w pełni pozwoli na wyjątkowe traktowanie „zwierzątek”.

Dla wiecznych, kreatywnych optymistów polecam chomiki 😊 Dżungalskie, syryjskie czy Roborowskiego, a nawet świnkę morską. To aktywne zwierzątka, które lubią zabawę i są żywiołowe…zupełnie, jak Twoje dziecko.

Na koniec poproszę Cię o jedno. Pamiętaj, że decyzja o domowym zwierzaku powinna być decyzją świadomą, przemyślaną. Nie ulegaj chwili, emocjom. Nie kupuj zwierzątka w ramach prezentu. Dobrze wiemy, że prezenty szybko nudzą się naszym pociechom. Zastanów się, czy jeśli dziecko przestanie interesować się swoim zwierzakiem, to bez problemu przejmiesz nad nim całkowitą pieczę. Powodzenia!

Share: